Hogyan ellenőrizzük, hogy van-e rejtett vízszivárgás, csőtörés?

Lakásszerviz blog

korrektgyorsszerviz.hu

Ha valahol az épület falaiban, esetleg a kertben vízszivárgás van, az sosem kellemes dolog. Van azonban szerencsés és kevésbé szerencsés változata, de mégsem egyértelmű, hogy melyik az. Hiszen egy látványos csőtörés egyből kiderül ugyan, viszont az ijedelem, a kár elhárítása általában nagyobb és költségesebb feladat, mint egy szivárgás esetén.

Miért alakulhat ki a csőtörés?

A falban, földben, aljzatban futó csövek nem örök életűek, elfáradhatnak, gyengülhetnek, megrepedhetnek. A legtöbb probléma azonban mégsem a csövekben van, hanem azok illesztésénél, mondhatjuk, hogy ezek a gyenge pontok a rendszerben, melynek oka részben emberi, részben anyaghiba, anyagfáradás. Csőtörést okozhat például egy kerítés alapkiásása is, ha a munkás vagy munkagépes nincs tisztában a vezetékek helyével, ezért minden földmunka előtt érdemes tájékozódni a házat, telket érintő vezetékek hollétéről. Sok idő és pénz megspórolható ezzel.

A csőtörés jelei

A csőtörés ugyanakkor mindig látványos eset, hiszen a víz általában nagy erővel távozik a rendszerből. Ilyenkor többnyire mindent beborít a víz, lehet keresni a felmosóvödröt, a szivattyút vagy épp a tűzoltók telefonszámát, majd következhet a károk felmérése és a költséges helyreállítás. Vannak helyzetek, amikor váratlanul történik, ám lehetnek figyelmeztető jelek:csőtörésnek lehet előjele a víz szivárgása, de nem előfeltétele.

A vízszivárgás egy sokkal alattomosabb, rejtett hiba, amely sokszor csak hónapok vagy évek múlva derül ki. Nevezhetnénk ezt a szerencsésebb esetnek, de ha azt nézzük, hogy a lassan szivárgó víz hosszú idő alatt mekkora kárt tud okozni észrevétlenül, illetve a hiba helyének feltárása milyen költségekkel és rombolással járhat, úgy már kevésbé az, beleértve a ház statikájának sérülését is, amennyiben a ház egy része süllyedni kezd.

Vízszivárgás esetén az időtényező kimondottan meghatározó, azonban vannak jelek, melyekre nem árt odafigyelni, ébernek lenni a különböző anomáliákra. Hogy mik ezek?

  • Laikusként a legegyértelműbb jel a fal, a plafon vagy a padló nyirkossága bizonyos pontokon, vizesedés, melynek során látható foltok jelennek meg a felületeken, melyek súlyosabb – később észlelt – esetekben penésszel járnak együtt, amely nem csak esztétikailag, de egészségügyileg is kifogásolható. Ha a fal csempézett, a vizesedést szemmel csak akkor lehet megállapítani, ha a csempe kilazul vagy leesik.
  • Átlagos használat mellett növekedik a vízfogyasztás, melyet a havi vagy negyedéves elszámolásban látunk. Amennyiben kiderül, hogy a fogyasztás hirtelen megemelkedését meghibásodás okozta, bizonyos esetekben a vezetékes vizet biztosító vállalat méltányossági alapon adhat kedvezményt a számlából.
  • Ha gyanú ébredt bennünk, elzártunk minden fogyasztót, és még úgy is forog a vízóra, biztosak lehetünk benne, hogy olyan helyen távozik a víz a rendszerből, ahol mi azt nem szeretnénk.
  • Bizonyos esetekben, amennyiben eléggé vájt füllel rendelkezünk, és kimondottan csend honol a lakásban, még hallhatjuk is, azt a finom súgást, ahogy a víz a résen át elhagyja a csövet.
  • Társasház esetén, ahol alsó és/vagy felső szomszéd is van, a jelek nem feltétlenül nálunk jelentkeznek, illetve a nálunk felfedezett jel lehetséges okozója adott esetben máshol keresendő.
  • Kertes ház esetén nem csak a ház falain belül futó csővezeték lehet érintett, de a kerti csap, az öntözőrendszer is. Csőtörés vagy szivárgás esetén – a vízóra pörgésén túl – a legszembetűnőbb jel lehet a terület egy részének vizesedése, a talaj lágyulása. A legnagyobb veszélyt itt a fagy jelenti, ezért még az első fagyok megjelenése előtt fontos a vízmentesítés, az öntözőrendszer kompresszoros víztelenítése, hogy a tavaszi ráengedés után se adjanak esélyt a vízszivárgásnak a csövek, illesztések, csapok, fúvókák.

A hiba felderítését tekintve napjainkban nem szükségszerű már a rombolás, léteznek speciális eszközök, műszerek a rejtett csőtörés vagy vízszivárgás helyének meghatározásában, de az arra fogékonyak próbálkozhatnak a rézpálcával is.

Mit tegyünk csőtörés esetén?

A csőtörés vagy vízszivárgás esetén ne álljunk neki magunk szerelni, ha csak nem vagyunk szakemberek. Sajnos sok esetben jóval nagyobb károk keletkeznek, ha nem szakavatott kezek nyúlnak a problémás területekre. A legtöbb, amit tehetünk, hogy zárjuk el a víz főcsapját és hívjunk szakembert a helyszínre, aki gyorsan és szakszerűen meg tudja oldani a problémát.

Záró gondolatok

Egy biztos. A víz mindig utat tör magának, és mint olyan, mindig a legkisebb ellenállás felé halad. Éltető elemünk, de hatalmas károkat tud okozni. Ezért legyünk mindig éberek a legkisebb eltérés esetén is, hogy még időben, kevés károkozással lehessen megszüntetni a hibát és helyreállítani a rendet.

Ha Önnek vízvezeték szerelésben jártas szakemberre lenne szüksége, keressen minket bizalommal. A csaptelepek cseréjétől kezdve a kádbeépítésen keresztül a bojlerek beüzemeléséig bármiben tudunk gyorsan és szakszerűen segíteni.

Az Ön kényelme a mi szakértelmünk!

Kérjen árajánlatot